Právě čtu

am

čtvrtek 10. prosince 2015

RV Šantaram - Gregory David Roberts

Kniha vyšla v roce 2015 u nakladatelství Radioservis.

Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. V Bombaji získává přátele, kteří mu pomohou zorientovat se v tamějším životě, ale další životní zvraty ho opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiána, pašeráka i bojovníka v afghánské válce.
Román Šantaram je silný a napínavý příběh. Ale je to také výpověď o citech, hledání dobra, hodnotě rodiny a lidského života i jeho smyslu. Kniha je také označována jako „novodobý Motýlek“ a po vydání okamžitě získala mezinárodní věhlas a uznání.
Filmová práva vlastní Johny Depp, v roce 2016 je očekávána premiéra filmu.
Gregory David Roberts, který v románu popsal své vlastní zážitky, dnes žije v Bombaji, kde založil charitativní organizaci zajišťující lékařskou péči pro nejchudší obyvatele. Tady napsal i volné pokračování své úspěšné knihy s názvem The Mountain Shadow, která má vyjít letos na podzim.
Kniha, jež právě vychází v češtině, je kvůli čtenářskému komfortu rozdělená do tří samostatných oddílů, ale speciální obal z ní činí jeden celek se společným hřbetem.
K posteli jsem byl přivázaný dva dny a dvě noci. Nazír o mě pečoval něžně a vytrvale. Byl tam pořád. Vždycky když jsem otevřel oči, cítil jsem jeho drsnou ruku na čele, jak mi otírá pot a slzy do vlasů. Vždycky když mi prudký nával křeči zkroutil paže nebo žaludek, byl u mě, masíroval mi teplo do toho uzlu bolesti. Vždycky když jsem zakňoural nebo vykřikl do roubíku, zadíval se mi do očí a dodával mi vůli vydržet a uspět.
Bylo nesmírně zajímavé číst o drogově závislém člověku a zároveň vězni. Na druhou stranu ve třetí knize mě to už začlo malinkato nudit. Třetí kniha už totiž začala být hodně o filozofických úvahách. Úvahy o životě a světě byli v knize jako takové celé, nicméně mě první dvě bavili o něco víc. I když upřímně o muslimství se čte dost těžce, v této době, kdy se děje to co se děje. A stále pořádně nevím co si o tomto náboženství vlastně myslet. Mě se to asi nějak nelíbí. Indii mám ráda, ale myslela jsem si, že se tam objevuje spíše hindaismus, to že jsou skoro z poloviny muslimové jsem vůbec nevěděla. Je taky těžké číst o válce v Afghánistánu a jak muslimové bojují proti Rusku. Protože to se tady vlastně děje, a trošku to přibližuje i přímo dnešní dobu. Člověk se bojí co se bude dít dál. Taky mě trošku mrzí, že se hlavnímu hrdinovi nedostalo trošku spravedlnosti. Myslím to tak, že ho zkrátka nechytli. Já bych se osobně bála žít s vězněm, nevím jak vy, ale dle mého ten člověk je ve vězení z nějakého důvodu, a když uteče měl by být dopaden ať už se chce napravit sebevíc. Může to ukázat, až ho pustí z vězení. Kdyby to ti lidé v Indii věděli od začátku, kdoví co by o něm vlastně řekli a jestli by si ho i tak natolik pustili k tělu. Bylo by to stejné?? Nejsem si jistá.
Kdo má rád mírně filozoficky založené knihy a Indii tato kniha se mu určitě bude nesmírně líbit. Pro mě bylo neskutečně těžké číst o muslimství, a proto se mi tahle kniha možná až tak nelíbila. Hlavně taky příliš filozofie je na mě až moc.
Moc děkuji za knihu nakladatelství Radioservis. Jsem moc moc ráda, že jsem si mohla udělat vlastní názor. Knize dávám 3 a 1/2 hvězdy !

Žádné komentáře:

Okomentovat